Pierwszym i najtrudniejszym krokiem jest poszukiwanie inwestora realnie zainteresowanego nabyciem przedsiębiorstwa w kryzysie – co może być atutem transakcji. W zakresie badania due diligence, wykonanie wyceny, wypracowanie modelu transakcji, jak i negocjacji Pre-Pack niczym nie różni się od klasycznej transakcji M&A. Jedyną, ale za to zasadniczą, różnicą jest presja czasu oraz poddanie transakcji kontroli sądu.
Następnym krokiem jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Do wniosku dołącza się wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży przedsiębiorstwa. Uprawnionym do złożenia takiego wniosku jest dłużnik, jak i wierzyciel. Wniosek zawierać musi warunki sprzedaży, cenę oraz inwestora – nabywcę. Ponadto należy dołączyć wycenę przedsiębiorstwa sporządzoną przez biegłego sądowego.
Sąd uwzględni wniosek, gdy uzgodniona przez strony cena transakcyjna będzie wyższa niż kwota, którą można by uzyskać w drodze przeprowadzenia postępowania upadłościowego, pomniejszona o koszty tego postępowania.
Gdy jesteś dłużnikiem – nasza pomoc
Nasza kancelaria oferuje dłużnikom profesjonalna i kompleksową obsługę w zakresie przeprowadzenia transakcji w ramach procedury Pre-Pack w postępowaniu upadłościowym. Począwszy od pomocy przy sporządzaniu teaser’a – analizy i opisu przedsiębiorstwa, przygotowaniu i realizacji badania due diligence, współpracy z biegłymi sądowymi, niezależnymi audytorami, doradcami finansowymi sporządzającymi wycenę przedsiębiorstwa. Ponadto doradzamy i wspieramy dłużnika w negocjacjach cenowych. Poprzez sporządzanie wniosków o ogłoszenie upadłości wraz z wnioskiem o zatwierdzenie warunków sprzedaży w ramach Pre-Pack. Sporządzanie zażaleń na ewentualne postanowienia sądu oddalające wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży lub na postanowienia uchylające lub zmieniające takie postanowienia. Kończąc na zamknięciu transakcji zbycia przedsiębiorstwa (ang. closing) i zastępstwie procesowym dłużnika przed sądem upadłościowym.
Gdy jesteś wierzycielem
Nasz kancelaria oferuje wierzycielom profesjonalne i kompleksowe wsparcie biznesowe i prawne w zakresie skutecznego odzyskiwania wierzytelności na każdym etapie postępowania upadłościowego prowadzonego na zasadach ogólnych oraz w ramach przygotowanej likwidacji – Pre-Pack. Począwszy od analizy strategicznej przedsiębiorstwa dłużnika, wsparcia w badaniu due diligence. Poprzez współpracę z biegłymi sądowymi, niezależnymi audytorami i doradcami finansowymi sporządzającymi wycenę przedsiębiorstwa, jak i udział i wsparcie w negocjacjach cenowych. Sporządzanie wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika, wraz z wnioskiem o zatwierdzenie warunków sprzedaży przedsiębiorstwa w ramach Pre-Pack. Kończąc na finalizacji transakcji nabycia przedsiębiorstwa (ang. closing) i zastępstwie procesowym wierzyciela przed sądem upadłościowym.
Poszukiwanie inwestora
Znalezienie wiarygodnego inwestora to obok ustalenia ceny transakcyjnej jedno z dwóch największych wyzwań w każdej transakcji, inwestycji kapitałowej (ang. M&A) szczególnie w sytuacji, kiedy przedmiotem transakcji jest przedsiębiorstwo w kryzysie. Można wskazać przykłady takich transakcji, które zakończyły się sukcesem. Dzięki inwestorowi przejmowane przedsiębiorstwo nie tylko stanęło na nogi, ale i weszło na ścieżkę rozwoju.
W odniesieniu do transakcji M&A typu Pre-Pack, w ramach postępowania upadłościowego można wskazać trzy kluczowe grupy potencjalnych inwestorów: inwestorzy strategiczni, inwestorzy indywidualni i fundusze kapitałowe VE/PE.
Pierwsza z nich to inwestorzy strategiczni. W śród niech przedsiębiorstwa już działające w tej samej branży co dłużnik, czyli głównie konkurencja zainteresowana rozwojem nieorganicznym przez transakcje M&A To inwestorzy dobrze znający rynek i otoczenie konkurencyjne. Obok nich występują nowi inwestorzy strategiczni zainteresowani wejściem do branży, w której działa dłużnik. Preferują strategię wejścia poprzez transakcję M&A niż wzrost organiczny poprzez tworzenie spółki od podstaw. Mogą to być dotychczasowi kontrahenci dłużnika – dostawcy lub odbiorcy, których strategia zakłada wydłużenie łańcucha wartości.
Grupa druga to inwestorzy indywidualni i aniołowie biznesu (ang. business angels). Najczęściej są to osoby prywatne dysponujące kapitałem finansowym, który są gotowe zainwestować oczekując wyższej stopy zwrotu niż oferują alternatywne instrumenty inwestowania, np. rynek pieniężny, walutowy czy giełda papierów wartościowych. Dodatkowo aniołowie biznesu to doświadczeni przedsiębiorcy. Ma to wpływ na czas pozyskania finansowania (najczęściej kilka miesięcy) i warunki inwestycyjne.
Trzecia grupa to inwestorzy kapitałowi, czyli fundusze private eqity (ang. PE) i venture capital (ang. VC). To segment rynku, który rozwija się bardzo dynamicznie w naszym regionie, a co z tym idzie jego rola w finansowaniu inwestycji, na rynku M&A systematycznie rośnie. Rok 2017 był rekordowy pod względem wartości inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) – blisko 15 mld PLN, z czego w Polsce przeszło 10 mld PLN, najwięcej w historii. Co bardzo istotne 92% środków to inwestycje w spółki dojrzałe, finansowanie spółek w fazie wzrostu stanowiło 6%, a pozostałe to inwestycje VC. W tym czasie fundusze PE/VC pozyskały 5,5 mld PLN na nowe inwestycje w CEE.